Wyceń pojazd u rzeczoznawcy

Kontakt

Wycena wartości pojazdów i maszyn

Każdy sprzedający auto liczy na jak najkorzystniejszą cenę, w tym przypadku najwyższą,  zaś kupujący, przeciwnie, chciałby kupić auto jak najtaniej. Przybliżona wartość samochodu, czyli tzw. wycena pojazdu przeprowadzona przez niezależnego rzeczoznawcę jest bardzo istotną kwestią mającą wpływ, gdy chcemy sprzedać, kupić czy ubezpieczyć auto. Możemy być pewni, że wycena dokonana przez rzeczoznawcę będzie zgodna z rzeczywistą wartością samochodu

Zbyt duża jak i zbyt mała wartość samochodu może spowodować brak zainteresowania jego kupnem. W tym pierwszym przypadku, klienta może zniechęcić zbyt wygórowana cena, natomiast w tym drugim – zaniżona wartość może wydać się podejrzana ewentualnemu klientowi. Wycena wartości pojazdu jest także wskazana przed ubezpieczeniem auta. Właściciel pojazdu może być wówczas pewien, że w przypadku powstania szkody, dostaniemy sprawiedliwe odszkodowanie, adekwatne do wartości samochodu przed zdarzeniem.

Zalety korzystania z rzeczoznawcy samochodowego

Z wyceną wartości auta, dokonaną przez rzeczoznawcę, można bez zastanowienia kupić, sprzedać czy też ubezpieczyć pojazd. Z pewnością będzie to cena uwzględniająca wszystkie aspekty brane pod uwagę podczas wyceny i adekwatna do faktycznej wartości pojazdu. Jeśli jednak wycena nie została przygotowana na potrzeby naszego auta, wówczas musimy pamiętać, że określa ona tylko szacunkową jego wartość.

W sytuacji, gdy samochód jest zadbany czy też posiada zamontowany dodatkowy sprzęt, jak np. audio-video, wartość takiego pojazdu może wzrosnąć. Musimy liczyć się też z gorszą ofertą w przypadku, gdy auto było intensywnie używane czy też uległo wypadkowi. Należy to uwzględnić nim złożymy reklamację co do wyceny rzeczoznawcy ubezpieczeniowego. Jednakże, gdyby kwota dalece odbiegała od tej podanej w serwisie warto domagać się uzasadnienia i ewentualnej zmiany decyzji.

wycena-szkody

Jak wycenić wartość samochodu?

Do czynników mających wpływ na wartość auta zaliczamy między innymi:

  • markę,
  • pojemność silnika,
  • wyposażenie,
  • stan techniczny pojazdu,
  • przebieg,
  • historię pojazdu,
  • uszkodzenia,
  • czy nawet kolor.

W celu faktycznego oszacowania wartości pojazdu powinno się skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który bazując na wiedzy i doświadczeniu, analizie wartości giełdowej pojazdów, bazy danych stworzone przez rożne instytucje dokona wyceny samochodu.